Kategorisiz

Yemek Yemek Yerine Yapabilecek Aktiviteler

      Corona virüs önce Dünya’yı daha sonra da bizi etkisi altına aldı. Corona virüs çoğu insana maalesef bol miktarda kaygı, endişe, stres, korku, belirsizlik getirdi. Ayrıca karantina günleri, “kendime zaman ayıramıyorum” cümlesini “evde canım sıkılıyor cümlesi” ile değiştirdi. Boş zamanları doldurmak, geçen zamanı güzelleştirmek ve olumsuz duygularla başa çıkmak için yemek yemek ön plana çıktı.

     Şu aralar bize yemek yediren güç “açlık” değil. Olumsuz duyguyu yok etmek ve anı güzelleştirmek için ihtiyacımız olmadığı halde yemek yiyoruz. Peki, nasıl durduracağız? Tabi ki yemek yemek yerine, zamanımızı güzelleştirecek başka aktiviteler bularak.

İşte sizlere yemek yemek yerine yapabileceğiz 15 aktivite:  

 • Film İzlemek

İyi bir film; kafanızı dağıtmak, olumsuz duygulardan biraz olsun uzaklaşabilmek için çok iyi gelecektir. Olumsuz ruh halini dağıtacak, sonunda yüzünüzü güldürecek 10 film önerisine ne dersiniz?

 • Whiplash
 • Freedom Writers
 • Temple Grandin
 • Umudunu Kaybetme-The Pursuit of Happyness
 • Deha-Gifted
 • Gizli Sayılar-Hidden Figures
 • Ekim Düşü- October Sky
 • Kör Nokta-The Blind Side
 • Kartal Eddie-Eddie the Eagle
 • The Odd Life of Timothy Green
 • Bir şeyler okumak

Bu dönem geçecek. Eski yoğun tempomuza geri döneceğiz. Şu günleri fırsat bilip kenara okuyacağız diye koyduğumuz kitap ve dergileri okusak nasıl olur?

 • Günlük Tutmak

Bazen duygularımızı sözel olarak ifade etmekte zorlanırız. Fakat yazmaya başladığımızda dökülüverir sözcükler. İşte şu an olumsuz duygularımızı azaltmak için duygularımızı açığa çıkarmaya ihtiyacımız var. Ayrıca, global bir travma yaşadığımızı düşünürsek günlük tutmak, travmatik olaylarda bile pozitif yanları görmemize yardımcı olacak ve böylece travmatik olaylarla barışmamızı sağlayacaktır. Dolayısıyla stresi azaltacaktır.

 • Yeni bir dil öğrenmek

En iyi yatırım kendinize yaptığınız yatırımdır unutmayın. Kendimizi geliştirmek için ne güzel bir zaman, kıymetini bilelim.

 • Arkadaşlarınızla sohbet

Arkadaşlarınıza anlatacak çok şey birikti sanırım. Karşılıklı kahve içmeyi de çok özlediniz. Tamam o zaman, öncelikle kendinize güzel bir kahve hazırlayınız. Arkadaşınıza da, kahveni hazırla görüntülü arayacağım mesajı attınız. Sonra da kahve eşliğinde yaptığınız güzel sohbetinizin tadını çıkarınız. Teknolojinin görüntülü konuşmaya izin vermesinden dolayı şanslıyız, bu şansı değerlendirelim. Sevdiğimiz, bize değer verdiğine inandığımız ve bize güven veren insanlarla sürekli iletişimde olmanız size çok iyi hissettirecektir.

 • Bitkilerle uğraş- Tüylü Arkadaşlarınızla Oyun

Bir canlının bakımını sağlamak.. Bitkilerle ve hayvanlarla uğraş, bir terapi yöntemidir. Çünkü stres ve kaygıyı azaltır. Tadını çıkarınız.

 • Bulmaca-Puzzle

Kafa dağıtmak konusunda akıl oyunları birebirdir. Hele de çocuğunuz ile oynuyorsanız daha da iyi gelecektir. Çünkü, çocuğunuzla vakit geçirmek sizin dopamin salgılamanıza yardımcı olacaktır. Bulmaca ve puzzle’ın verdiği zevk ile birleşince daha da güzel vakit geçireceksiniz. Unutmayın, bu molaya yıllardır ihtiyacınız vardı.

 • Sağlıklı Beslenmeye Dikkat- Yeni Tarifler Denemek

 Hocam yemek hazırlayacak vaktim yok, sağlıklı beslenmeye fırsatım yok diyordunuz. İşte size fırsat! Şu an tam zamanı.. Spora, su içmeye ve sağlıklı beslenmeye artık zamanınız var. Hala yapamıyorum diyorsanız bahane üretiyorsunuzdur. Yapabilirsiniz. Karantina bittiğinde, yaz tatiline fit gidebilirsiniz. Ama önce yeterince istemeniz lazım.

     Aynı yemekleri, aynı tarif ile yapmak zorunda değilsiniz. Bir araştırın bakalım,  yaptığınız yemek daha sağlıklı nasıl yapılıyor. Yeni keşifler için daha iyi bir zaman olmazdı. Mesela; tatlı deyince aklınıza bol şekerli, şerbetli tatlılar mı geliyor? O zaman size şekersiz, tatlı krizlerine çok iyi gelecek bir tarif veriyorum:

Hurmalı Toplar:

Malzemeler:

* 15 adet hurma

* 2 yemek kaşığı kakao

* 2 yemek kaşığı hindistan cevizi

* Yarım çay bardağından bir parmak az süt

* 6 tam ceviz

Hurmaları 10 dakika sıcak suyun içinde bekletiyoruz. Daha sonra kabuklarını soyup çekirdeklerini çıkarıyoruz. Diğer tüm malzemeleri ekleyip yoğuruyoruz. Sonra top yapıp afiyet ile yiyoruz.  

 • Tüketilen su miktarı

Hocam dışarı çıkınca su içemiyorum diyenler buradalar mı? Artık içebilirsiniz. Su tüketimine lütfen dikkat ediniz. Günde 8-10 bardak su tüketiniz.

Metabolizmam hızlansın, enerjim yerine gelsin diyenlere yeşil çay önerebilirim. Fakat kalbin hızlı attığı şu günlerde, yeşil çay kalp ritminizi arttırabilir dikkat edelim. Ve yeşil çay tüketimi geç saatlere bırakıldığında uykusuzluk yapabilir bilginiz olsun.

Uykum sürekli bölünüyor diyenlere ise melisa çayı önerebilirim. Yatmadan 30 dakika önce içeceğiniz melisa çayı uyku bütünlüğünüzü artıracaktır. Unutmayın, iyi bir uyku bağışıklık sistemi için çok önemlidir.

 • Egzersiz yapmak

Egzersiz için vakti olmayanlar burada mı? Artık egzersiz için vaktiniz var. Egzersiz sadece fiziğinize iyi gelmeyecek. Ruhumuzun kırgın olduğu, olumsuz duyguların çok hâkim olduğu şu günlerde ruhsal durumumuza ilaç gibi gelecek. Lütfen bu karantina günlerindeki boş vakitlerimizi, egzersiz yapmak için değerlendirelim.

 •  Örgü-Örmek- Dantel Yapmak

Örgü örmek ve dantel yapmak  konsantrasyon isteyen bir iştir. Örgü örmek ve dantel yapmak; duygularınızı kontrol etmek için iyi bir yoldur, sorunlar aklınızın gerisinde kalır. Olumsuz duygulardan kurtulmak için örgü örmek ve dantel yapmak harika bir aktivite olacaktır.

 • Evi, dolapları, kitaplığı düzenlemek

Evde düzenlemeler yapmakta zihninizi başka şeylerle meşgul etmek için güzel bir aktivite olacaktır.

 •  Resim Yapmak

Resim, arzuları ve kaygıları yansıtır. Ayrıca resim korkularımızın ifade edilmesi için önemlidir. Kısaca, resim yapmak deşarj olma aracıdır. Stresi azaltmak için çok güzel bir aktive olacaktır.

 •  Enstrüman Çalmak- Müzik Dinlemek- Dans Etmek

Enstrüman çalmak duyguların dışa vurumu için önemlidir. Müzik dinlemek hem beynimize hem de ruhumuza iyi gelen bir aktivitedir. Müzik; mutlu eder, sakinleştirir, iştah kontrolüne yardımcı olur ve uyku kalitesini artırır. Dans etmek hem formda kalmayı sağlar hem de motivasyonu artırıp stresi azaltarak insanları mutlu eder. Hadi o zaman, bir şarkı açınız ve gözlerinizi kapatıp kendinizi şarkıya bırakınız. İlk şarkımız Idir- A Vava İnouva olsun mu?

 • Karantina bitince yapacaklarınızın listesini hazırlamak

Karantina günleri ve sınırlandırmalarla birlikte hayatımızda basit görünen şeyler bile anlam kazandı. Örneğin, dışarda arkadaşımızla içtiğimiz kahvenin çok değil 20 gün önceye kadar çoğumuz için çok değeri yoktu. Ama karantina günleri küçücük bir şeyin bile çok değerli olduğunu gösterdi. Lütfen kendinize karantina sonrası yapılacaklar listesi hazırlayın. Her madde için uzun uzun hayal kurun. İnanılmaz motive olacaksınız.                                 

Olumsuz duygularınızda yoğunlaşma olduğunda bu listeyi çıkarıp okuyunuz.

Karantina günlerini avantaja çevirmek sizin elinizde..

                                  Uzman Klinik Psikolog Uzman Diyetisyen Merve Öz

Yorum Yap

Yorum Yazmak İçin Tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.