Besinlerle Bilgiler

Dağ Çileği ve Yararları

DAĞ ÇİLEĞİ

***Dağ çileği harika bir şey gerçekten.. Kokusunu mu anlatayım? Tadını mı? Yoksa yararlarını mı? İnanılmaz bir kokusu var dağ çileğinin. Size yaşadığınızı hissettiriyor. Tadı ise ferahlatıyor sizi, yeniliyor vücudunuzu.. Bu çilek nerde mi bulunur? Bu çilek ekilmez, biçilmez. Dağlarda olur. Küre Dağlarında (Kastamonu) mevcuttur.

 

***Peki, bu çilekten neler yapılabilir? Dağ çileğini normal çilek gibi yiyebilirsiniz. Porsiyonunu belirtmeyeceğim. Çünkü zaten kısa bir süre varolan ve çok az bulunabilen bir yiyecek. Bu yüzden bulabildiğiniz kadar yiyebilirsiniz. Birde dağ çileğinin harika reçeli olur efendim. Ben bir diyetisyen olarak reçele karşıyım. Fakat bende arada sırada reçel yiyorum. Ve bu dağ çileği yiyip yiyebileceğiniz en güzel reçel olduğundan 1 çorba kaşığı reçelin 1 porsiyon meyveye eşdeğer olduğunu belirtmek istiyorum. Ama lütfen çok abartmayın ve beni söylediğime pişman etmeyin 🙂

 

***Peki, bu çileğin yararları nelerdir?

  • C vitamini açısından çok zengindir.
  • Potasyum içeriği yüksektir.
  • Güçlü bir antioksidandır.
  • Bağışıklık güçlendiricidir.
  • Cildi nemlendirir ve tazeler. (Dağ çileği kozmetik sanayide çok kullanılan bir besindir.)
  • Yaşlanmaya karşı etkilidir. 🙂 (Anti-ageng etkisi)

 

***Vitamin deposu olan bu dağ çileğinden yemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Bu çileği yediğinizde diğer yediğiniz çileklerin yalan ve yavan olduğunu anlayacaksınız. Dağ çileği gibi şifalı, lezzetli ve hayatınıza mutluluk katan bir Pazar günü geçirmeniz dileğimle, iyi günler..

 

 

Afiyet olsun…

Yorum Yap

Yorum Yazmak İçin Tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.