Yazılar

Çocuklarınızı Hem Sağlıklı Hem De Duygusal Yönden Besleyin!

Sevgili anne ve babalar çocuklarınız okula başladı. Hadi hayırlısı olsun. Size kolaylıklar dilerim. Çocuklarınız ile birlikte sizde okuyorsunuz. Hiç kolay değil. Ama şunu belirteyim, siz olmasanız çocuklarınız bu kadar başarılı olamayacak. Sizlere beslenme çantası hazırlama ile ilgili ve çocuk beslenmesi ile ilgili önemli birkaç noktadan bahsetmek istiyorum.

Çocuklarınızın beslenme çantasına kek, bisküvi, kraker gibi paketli ürün asla koymayın. Çok isteseler  bile. Onlara alternatif sunarak evde yapın istediklerini. Mis gibi, anne eli deymiş gibi. Evet, sizde haklısınız çok telaşeniz var ve kimi zaman 24 saat size yetmiyor biliyorum. Fakat ağaçta yasken ediliyor. O yaşta paketli ürün yememesini öğrendiğinde ilerik yaşlarında da paketi ürünlerden  kaçacak, kendi brownisini kendi yapacaktır.

Çok sevgili anne ve babalar çocuğunuzun gelişimi için süt, yoğurt ya da ayran şarttır. Lütfen onların beslenmesine dönüşümlü olarak bunlardan birini koyun.

Sulukları mutlaka dolu olsun. Danışanlarımın çoğu su içme alışkanlıkları olmadığından yakınıyor. Siz çocuklarınıza su içmesi gerektiğini lütfen öğretin. Günde ne kadar su tükettiğini kontrol edin. Uyarılar yapın.

Beslenme çantasına bir porsiyon meyve mutlaka koyun. (Bazı meyvelerin bir porsiyona tekabül eden miktarlarının yazının sonunda belirttim.) Evet, bazı meyveler onlar için daha özel. Fakat siz dönüşümlü olarak tüm mevsim meyvelerinden tüketmesini sağlayın. Unutmayın her meyvedeki vitamin ve mineral farklı. Doğal olduğunu bildiğiniz, güvenilir yerden aldığınız meyveleri soyup göndermeyin ya da eline soyup vermeyin. Çünkü ilerde çocuklarınız meyve soymaktan üşendikleri için meyve yemeyecekler. Kabuklu meyveleri sirkeli suda bekleterek mikroplardan arındırın ve kabuklu meyve tüketmesini sağlayın. Bırakın, çocuklarınız lif alsınlar. (Aldığınız meyvelerin doğal ve ilaçsız olduğuna inanmıyorsanız meyveleri soyarak tüketin. Çünkü meyveleri virüs ve bakterilerden korumak amacıyla kimsayasal madde olan pestisitler kullanılmaktadır. Bu pestisitler insanların üzerinde yaptıkları etkilerle kansere yol açabilmektedirler. Bazen peptisitlerden korunmak için meyveleri yıkamak yeterli olmamakta ve meyveyi soymak gerekmektedir.)

Sevgili anne ve babalar dönüşümlü olarak en az 1 porsiyon yağlı tohumları çocuklarınızın beslenmesine koyun. 2 tam ceviz 1 porsiyondur ve çocuklarınızın beyin gelişimini destekler. Ya da bunun yerine 5-6 adet yine 1 porsiyona eş değer fındık ya da badem koyabilirsiniz.

Sevgi dolu anne ve babalar, sizden bir ricam var. Çocuklarınıza yeşillikleri sevdirin. Marul, maydanoz, dereotu vs. yıkayıp beslenme çantasına koyun. Ya da isterseniz bunlardan salata yapın. Çocuklarınız yeterli lifi alsınlar. Ve en önemlisi salata yani yeşillik yemeyi öğrensinler. İleriki hayatlarında ana öğünleri salata olmasın ama ana öğünlerinin yanında hep salata olsun.

İşte çocuklarınıza kazandıracağınız bu davranış çocuklarınızı aşırı kilodan daima koruyacaktır. Sağlıklı besleme adına önemli bir kazanç olacaktır.

Çocukların gelişmesinde bir diğer önemli konu ise SEVGİ’DİR. Eğer çocuğunuz 1 sınıf ve anaokulu değilse  yani okuma ve yazması varsa küçük kâğıtlara bir şeyler yazarak beslenme çantasının içine koyuverin. Bu kâğıtlara “Seni Seviyorum” yazılabilir, “bu keki sana özel yaptım” gibi bir şey olabilir. Artık orası size kalmış ama lütfen ara sıra kardeşlerinden de not yazmasını isteyin. Çocuğunuz her gün beslenme çantasını, not var mı acaba diye heyecan ile açsın.

Eğer sevgi dolu, kendini değerli hisseden ve özgüvenli bir çocuk yetiştirmişseniz yetiştirebileceğiniz en mükemmel çocuğu yetiştirmişsiniz demektir. Peki, kendini değerli hisseden, sevgi dolu ve özgüvenli bir çocuk yetiştirmek için ne yapmalısınız? Çocuğunuzu dinleyin, okuldan eve gelince günün nasıl geçti diye sorun, sorularına sıkılmadan cevap verin, bazı konularda ona fikirlerini sorun, çocuğunuzla iş birliği yapın, sorumluluk verin, çocuklarınıza güvenin ve sözlü olarak ya da hareketlerinizle ona değerli olduğunu hissettirin.

Sizden bir ricam var. Çocuklarınızın yanağına benim içinde bir buse konduruverin. Bu ülke için çok değerli olduklarını, bol okuyup, çok çalışıp, ülkelerini çok sevmelerini gerektiğini benden onlara iletebilirseniz çok sevinirim.

 

Bazı Meyvelerin Porsiyonları (1 porsiyon meyve derken neyi kastediyorum?)

Yiyecek Adı Ortalama Ölçü Miktar (gram)
Armut 1 orta boy 100
Çilek 1+ ¼ su bardağı (1 su bardağı dolusu) 200
Elma 1 küçük boy 100
Hurma 3 adet 20
Kiraz ½ su bardağı–10 adet 90
Kivi 1 orta boy 100
Kuru erik 3-4 adet 20
Kuru incir 1,5 adet 23
Kuru Kayısı 3-4 Adet 20-25
Kuru Üzüm 15 adet 19
Mandalina 2 küçük boy 140
Muz 1 küçük boy (yerli muz) 65
Nar ¾ adet 100
Portakal 1 orta boy 130
Üzüm 17 adet 75
Yeşil erik ½ su bardağı 120

 

 

Sevgi ve Saygılarımla;

Psikolog Diyetisyen Merve Öz

 

Yorum Yap

Yorum Yazmak İçin Tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.