Yazılar

Ekmek Yemeli Miyiz?

ekmek porsiyon

 

***Gündemdeki en önemli konulardan biri ekmek (!) Ekmek yemeli miyiz? Yoksa ekmek zehir midir? Hayır, efendim ekmek zehir değildir. Ekmek miktarı doğru ayarlandığı sürece beslenmemizin olmazsa olmazlarındandır. Bana ekmek zehirdir diyen bir diyetisyen gösterebilir misiniz? Hayır gösteremezsiniz. Ekmek zehirdir hikâyesini uyduranlar doktordur, yaşam koçudur ama diyetisyen değildir. Çünkü diyetisyenler, 4 yıllık eğitim hayatları boyunca ekmeğin yani karbonhidratın vücut için elzem olduğunu öğrenirler. Sinir sistemimiz ve beynimiz sadece karbonhidrat ile çalışır.

 

***Yapılan çalışmaların gösterdiği üzere, ekmek tüketimi azaldığı halde obezite arttığı saptanmıştır. Demek ki ekmek yememek obezite için çare değilmiş. Ekmek yemediğimiz zaman kan şekerinde daha hızlı zikzaklar oluyor. Daha hızı düşüyor daha hızlı yükseliyor. Bu da tatlı krizlerine yol açıyor. Böyle bir durumda 1 dilim ekmeğin kalorisinin belki 3-4 katı besin tüketimi yapabiliyoruz. Ya da biz ekmek yemiyoruz diye fazla fazla yemek yeniyor. O yemekte yağ yok mu? Karbonhidratın 1 gramının kalorisi 4 iken, yağın 1 gramının kalorisi 9 dur. Tabi ki yemeğin türüne göre de değişiklik göstermekle birlikte 1 tabak yemekle birlikte 2 dilim tahıllı ekmek yemek kalori açısından ekmeksiz 2 tabak yemek yemeye göre daha karlı olacaktır.

 

***Ayrıca ekmekte çeşitli vitaminlerde mevcuttur. B1, B6, Niasin gibi vücut için önemli vitaminler barındırır.

 

***Sonuç olarak ekmek yenmeli fakat miktar ayarlanarak yenmelidir. Size tavsiyem diyetisyenlerinizin söylediği kadar ekmek yiyin ve lütfen ekmeğe ön yargılı yaklaşmayın. 1 dilim ekmek dediğimizde kastettiğimiz porsiyon fotoğraftaki kadardır. Yani 25 gramdır. Ve lütfen ekmeklerinizi tahıllı tüketin. Tahıllı ekmek tüketimi ile insulin direnci riskinin ve obesite riskinin daha azaldığı bulunmuştur. Besinlerin içerik dengesi çok önemli! Dengeli beslenmenin yanına bir de fiziksel aktivite eklediğiniz her şeyin daha iyi olacağını asla unutmayın. Sağlıkla kalın, hoşca kalın 🙂

 

Yorum Yap

Yorum Yazmak İçin Tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.