Stajyerlerimden Bilgiler

Goji Berry

Yakın zamanlarda adı fazlaca duyulmaya başlayan Goji Berry, hızlı kilo kayıplarına dair vaatlerde bulunuyor. Birçok kişi tarafından kutu kutu çaylarının alınmaya başladığı ,kremlerinin satıldığı Goji Berry, gerçekten bahsedilen kadar hızlı kilo kaybını sağlayıcı bir mucize mi?

Goji Berry , tadı yaban mersini ve kirazın arasındadır. Goji bitkisinin sağlığımıza çok faydası olduğu için, hiç bir parçası atılmaz ve kullanılabilir. Parlak kırmızı meyveleri lezzetlidir. Yapraklarından, mükemmel çay yapılır. Ayrıca yapraklar ve saplarından yağ yapılır. Kurutulan goji, bir kuru üzüm olarak da aynı önemde bir besindir .Goji berry diğer meyve türleri ile kıyaslandığında sağlığa faydalı etkileri olan antioksidan bileşiklerin zengin bir kaynağıdır.

Anti Aging: Yapılan çalışmalara göre Goji Berry içeriğindeki flavonoidler sayesinde kan hücreleri ve mitokondriyi oksidatif stres hasarından koruduğu gözlemlenmiştir. İçerisinde bulunan vitaminler yanında, gentisik ve kafeik asit gibi antioksidanlar da hücreleri bu hasara karşı koruyarak anti aging etki yaratmaktadır.

 

Hafıza: Hayvanlar üzerine yapılan çalışmalarda Goji Berry’nin bilişsel fonksiyonları destekleyerek hafıza fonksiyonlarını geliştirdiği görülmüştür. 2010 yılında fareler ile yapılan araştırmada, homosistein birikimine bağlı olarak gelişen Alzheimer Hastalığına karşı Goji Berry’nin koruyucu olduğu kanıtlanmıştır.

 

Anti-stress: Daha çok hayvanlar üzerine yapılan araştırmalarda, bu besinin tüketimiyle anksiyete ve depresyon riskinin azaldığı gözlenmiştir. Fakat goji berry’nin strese karşı etkisinin mekanizması henüz net bir şekilde açıklanamamaktadır.

 

Kan şekeri: Yapılan çalışmalarda goji berry’nin kan şekerini düşürücü etkisi olabileceği söylenmektedir. Kan şekerini dengelemede problem yaşayan bireyler tüketmesinde fayda var. 2011 yılında yapılan bir araştırmada goji berry meyvelerinde yüksek oranda taurin bulunduğu ve hem meyve ekstrelerinin hem de içerdiği taurin maddesinin, doza bağımlı olarak insan gen transkripsiyonunu inhibe ederek diyabetik tedavisinde kullanılabileceği önerilmiştir.

 

 

Göz Sağlığı: Retinopati özellikle diyabet hastalığında görülen bir durumdur. Dokulara yeterli oksijenin ulaştırılamaması sonucu oluşan iskemiden gözler de olumsuz etkilenebilmektedir. Ratlarda yapılan çalışmada goji berry tüketiminin, özellikle içindeki zeaksantin ile nöral hücre ölümünü azaltarak iskemi sonucu gözlerin hasar görmesini engellediği görülmüştür.

 

Uyku: Yapılan araştırmalar goji berry’nin uyku üzerinde de olumlu etkisi olduğunu gösteriyor. Çalışmalarda goji berry tüketen kişilerin uyku kalitesinde artış gözlenmiştir.

 

Anti-Kanserojen: Goji Berry yüksek antioksidan içeriğiyle hücreleri hasara karşı korumaktadır. Böylece vücudun bağışıklığını arttırarak birçok hastalığa karşı koruyucu etki yaratmaktadır. 2009 yılında yapılan bir çalışmada Goji Berry tüketiminin, prostat kanseri oluşumuna sebep olan hücrelerin gelişimini önlemeye yardımcı olduğu görülmüştür. 2015 yılında yapılan araştırmaya göre de Goji Berry meme kanserinden koruyucu etkiye sahiptir.

 

Dikkat! Araştırmalar Goji Berry’nin kan inceltici etkisi olduğunu söylüyor. Bu yüzden varfarin-coumadin veya benzeri etki yapan ilaçların kullanımında Goji Berry tüketimine dikkat edilmelidir.

 

Yapılan çalışmalara göre Goji Berry bağışıklık, kısa süreli hafıza, depresyon, stres, kronik yorgunluk, kanser gibi durumlarda olumlu sonuç olduğu görülse de vücut ağırlığı, beden kitle indeksi gibi değerlerde anlamlı bir değişiklik olmadığını göstermektedir.

Goji Berry’nin hızlı kilo verimini sağladığına dair birçok bilgi konuşulsa da, literatürde bu konu üzerine insanlar üzerine yapılmış, geniş çaplı ve kanıtlanmış çalışma bulunmamaktadır. Fakat Goji Berry kilo vermede bu kadar mucizevi bir bitki olmasa da, sağlığın üzerine birçok alanda olumlu etkiye sahip. Unutmamak gereken; hızlı kilo kaybı sağlayacak sihirli bir besin yoktur, bedenini ve ruhunu besleyen besinler vardır. Hoşça kalın.

 

Yeditepe Üniversite Hastanesi Stajyeri

Stajyer Diyetisyen Pınar Yaprak

 

 

 

Yorum Yap

Yorum Yazmak İçin Tıklayınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.